OĞLUM OLDU, SAÇINI KESTİRİP SADAKA VERMEK ZORUNDA MIYIZ? – AKİKA KURBANI

OĞLUM OLDU, SAÇINI KESTİRİP SADAKA VERMEK ZORUNDA MIYIZ? – AKİKA KURBANI

OĞLUM OLDU, SAÇINI KESTİRİP SADAKA VERMEK ZORUNDA MIYIZ? – AKİKA KURBANI

Soru: Hocam Selamun aleykum. ALLAH in izniyle bi oğlum oldu şu an 2 buçuk aylık. Saçlarını kestirmemiz lazım mı? Bu konu ile ilgili bazı şeyler duydum. İlk hafta kesilmesi lazım diye ama size sorup ona gore hareket etmek istedim. ALLAH a emanet olun

Cevap: Ve aleykum selam

Mübarek olsun, ümmete mühim bir faydanız olmuş hamdolsun. Allah çocuğunuzu bir alim ya da bir derviş yapsın.

Çocuk doğduğunda, ilk hafta saçının kesilmesi ve ağırlığınca gümüş tasadduk edilmesi sünnettir.

Resulullah (aleyhisselatü vesselam), Hz. Hasan (radiyallahü anh) için Akika olarak bir koyun kurban etti ve:

“Ey Fatıma! Çocuğun başını tıraş ettir ve saçının ağırlığınca gümüş tasadduk et!” dedi. Bu emir üzerine saçı tarttık, ağırlığı bir dirhem veya buna yakın bir şeydi.” (Tirmizi, Edahi 20, (1519)

Cafer İbnu Muhammed babasından o da Hz. Fatıma (radiyallahü anh)’dan rivayet ettiğine göre, Hz. Fatıma, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in, Zeyneb’in, Ümmü Gülsüm’ün saçlarını tarttı. Bunların ağırlığınca gümüş tasadduk etti. (Muvatta, Akika 2, (2, 501)

Akikanın delili olarak da Resulullah (aleyhisselatü vesselam) buyurdular ki:

“Her çocuk, akika kurbanı ile rehinelenmiştir. Bu kurban, (doğumunun) yedinci günü, onun adına kesilir. (O gün) saçı da traş edilir ve çocuğa isim de verilir.” (Ebu Davud, Edahi 21, (2837, 2838); Tirmizi, Edahi 23, (1572); Nesai, Akika 5, (7, 166)

Bu sünneti kaçırdıysanız, çocuğun saçlarını kesmeden de tahmini olarak hesap yapıp ağırlığınca gümüş tasadduk edebilirsiniz.

Yarısı da yapılsa, sünnet sünnettir…