OĞLUMA MUHAMMED İSMİNİ KOYMAM AĞIR GELİR Mİ?

OĞLUMA MUHAMMED İSMİNİ KOYMAM AĞIR GELİR Mİ?

OĞLUMA MUHAMMED İSMİNİ KOYMAM AĞIR GELİR Mİ?

Soru:

Hocam Selamun Aleykum..
Sizinle 1 ay kadar önce youtube da bir konu hakkında araştırma yaparken karşılaştım ve Allah razı olsun sohbetiniz anlatımınız ve bilginizle sizden çok şey öğrendim ve öğrenmeye izlemeye dinlemeye de devam ediyorum.. Özellikle Ehli Bidat insanların sayısının giderek çoğaldığı bu günlerde sizler gibi alimlerin böyle bir hizmet vermesi ve EHLİ SÜNNETİ yaşatmaya devam etmesi çok hoş. Rabbim yolunuzu daima açık etsin inşallah..
Sizi rahatsız etmemin sebebi bir konu hakkında fikrinizi öğrenmek istememdir. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.
Hocam, Rabbimin izniyle bir erkek evladım olacak. Ben Muhammed ismini vermek istiyorum çocuğuma ancak etraftan duyduğum bir kaç şey aklımı karıştırıyor. Muhammed isminin çocuğa ağır gelebileceği ve bu ismi kaldıramayacağı Muhammed isminin tek başına konulmasının uygun olmadığı vb.şeyler sizde bunları duymuşsunuzdur mutlaka.. Bu konuda sizin fikriniz nedir? Böyle birşey varmıdır?
 
Cevap:
 
Aleyküm selam ve rahmetullah
Dualarınız için Allah razı olsun. Öğrenir ve öğretirsiniz inşaallah...
 
'Muhammed ismi çocuğa ağır gelir' türünden mesnetsiz hurafeleri çok duydum.
12 yıl önce oğlum olduğunda ismini Muhammed Kerim koydum. Hiçbir sıkıntı da çekmedim Rabbime hamdolsun.
Bu konuda hiçbir ilmi olmayan insanlar, 'bu ismi kaldıramaz' dediler. (Bize de mi lololo kardeşim!)
 
İştiyakınızın artması açısından, kendimle alakalı bir durumu paylaşayım;
Oğluma ilk adıyla her seslenişimde, aklıma Efendimiz aleyhisselam geliyor. Bu mübarek isim, bu dünyanın gördüğü en güzel insanı hatırlamama ve salavât getirmeme vesile oluyor. (Çocuğa Muhammed ismiyle hitab ettiğimizde salavat getirme mecburiyetimiz yoktur!)
 
İnşaallah, siz de doğacak olan oğlunuza bu güzel ismi koyarsanız, hem bizi, hem de ismin sahibini çok sevindirmiş olursunuz.
Etrafınızdaki ilmi olmayan insanları susturabilmeniz adına, konuyla alakalı birkaç hadis-i şerif nakledeyim;
 
"Allah indinde en güzel olan isimler, Abdullah, Abdurrahmandır." (Müslim)
 
"Üç oğlu olupta, birine adımı vermeyen, cahillik etmiş olur." (Taberani)
 
"Muhammed isimli kimseyi hakir görmeyin, onu mahrum etmeyin! Onun bulunduğu bir evde, bir yerde bereket vardır." (Deylemi)
 
"Muhammed adını koyduklarınıza vurmayın ve onları iyilikten mahrum etmeyin", "Çocuğa Muhammed adını koyduğunuzda ona iyi davranın, meclisi onun için açın, ona yüz ekşitmeyin." [Hindî, age XVI/48, Suyutî, el-Camiu's-sağir (Feyzu'l-Kadîr ile), I/35]
 
"Kimin bir oğlu olur da ona teberruken Muhammed adını koyarsa, o da çocuğu da Cennet'te olur." (Münavî - Feyzu'lKadir VI/237)
(İmam Suyutî, bu hadisin bu konuda en örnek hadis olduğunu ve hasen bulunduğunu söyler.)
 
Abdullah İbni Abbas hazretleri, "Kıyamette, 'adı Muhammed olan mü'minler gelsin' denilir, hepsi Cennete götürülür." buyurmaktadır.
 
Yine sahabeden Hazret-i Talha, on çocuğunun her birine bir peygamber ismi koymuştu. Hazret-i Zübeyr’in de on çocuğu vardı. O da hepsine şehid ismi vermişti. Hazret-i Talha, Hazret-i Zübeyr’e, “Neden çocuklarına peygamber ismi değil de, şehid ismi verdin?” dedi. O da, “Çocuklarım peygamber olamayacağına göre şehit olmalarını arzu ettiğim için” dedi.
 
İster tek isim, isterseniz çift isim koymanızda hiçbir sakınca yoktur. Dilerim ki Allah, oğlunuzu Muhammed Gazâli gibi bir alim yapsın! Amin
 
Fî emanillah...