ALEVİ OLAN AİLEME İSLAMI NASIL TEBLİĞ EDEBİLİRİM?

ALEVİ OLAN AİLEME İSLAMI NASIL TEBLİĞ EDEBİLİRİM?

ALEVİ OLAN AİLEME İSLAM'I NASIL TEBLİĞ EDEBİLİRİM?

Soru: Selamün aleyküm hocam, öncelikle hocam videolarınızı izliyorum ve Allah'ın izni ile sohbetleriniz ilaç gibi geliyor bu yüzden Allah sizden razı olsun. Hocam size bir sorum olacaktı. Ben aslen Tunceli'li Alevi bir ailenin çocuğuyum, ailem şu an Hanefi olsa da namaz gibi önemli bir ibadette tembellik ediyor ve bu beni çok üzüyor. Bazı aleviliği devam ettiren akrabalarım ben namaz kılmaya Allah'a kulluk yapmaya çalıştıkça önce cemaatçi sonra tarikatçı gibi şeyler demeye başladılar. Ben bunu demelerinden şikayetçi değilim hocam ama onlara İslamı tam anlatamadığım için belki ben şuçluyumdur Allah günahımı affetsin. Allahın izni bu iki yıl içinde Rabbim bana bir arayış nasip etti ve ben kendimi Nakşibendi yolunda buldum. Aileme karşı nasıl bir irşad metodu izlemeliyim veya ne yapmalıyım hocam? Hocam ailemin tutumunu anlamanız için bir örnek vereyim bir gün babama üç sure ezberledim dedim ve ondan afferin bekledim ama babamın bana cevabı keşke üç soru çözseydin oldu. Sizden dua ve soruma cevap bekliyorum hocam. Şimdiden Allah sizden razı olsun

Cevap: Ve aleyküm selam kardeşim
 
Anne babanız, dinin hiçbir emrini yerine getirmese bile, onlara karşı saygıda kusur etme hakkınız yoktur. Onları kırmayacaksınız ama Yaratıcınız olan Allah'ı hiç kırmayacaksınız.
 
Aile ile Allah'ın istekleri çakışırsa, Allah'ın emirlerini öne alacak ailenin isteklerini, Rabbimin bu konudaki hükmü budur diyerek geri çevireceksiniz.
Zira, size bu hayatı, bu görüntünüzü, azalarınızı ve sahip olduklarınızı Allah vermiş, aile ise sadece vesile olabilmiştir.
 
Size tavsiyem, Alevi olan ailenize tebliğ yaparken, en sevdikleri insandan örnekler vererek tebliğ yapmanızdır.
 
Mesela,
Dördüncü halifemiz Hazreti Ali (radiyallahü anh) efendimizin, beş vakit namazını terk ettiği ya da tehir edip kazaya bıraktığı görülmüş müdür?
Herhangi bir Ramazan ayını oruçsuz geçirdiği görülmüş müdür?
İmam Ali'yi sevdiğini iddia eden bizlerin, en çok benzemesi ve taklid etmesi gereken kişi Hazreti Ali olmalı değil midir?
 
Bu gibi sorularla düşünmelerini sağlayabilirseniz, kendi vicdan mahkemelerinde de bir uyanışa kapı aralamış olabilirsiniz.
 
Bunun yanında yapacağınız en etkili tebliğ ise, İslam'ı iyi öğrenmek ve onu istikrarlı bir şekilde yaşamak olacaktır.
Etrafınızdaki insanlardan ne tepkiler gelirse gelsin kulluğu terketmecek ve Allah'ı bırakıp nefislerine kulluk etmeye başlayan bu insanlara fiili vaazlar vereceksiniz.
 
Sizin ve aileniz için dua edeceğim kardeşim, Fi emanillah...
 
"Şüphesiz sen sevdiğin kimseyi doğru yola iletemezsin. Fakat Allah, dilediği kimseyi doğru yola eriştirir. O, doğru yola gelecekleri daha iyi bilir." (Kasas 56)