ANNE KARNINDAKİ ÇOCUK 5 HAFTALIKKEN KÜRTAJ YAPTIRMAK CAİZ Mİ?

ANNE KARNINDAKİ ÇOCUK 5 HAFTALIKKEN KÜRTAJ YAPTIRMAK CAİZ Mİ?

ANNE KARNINDAKİ ÇOCUK 5 HAFTALIKKEN KÜRTAJ YAPTIRMAK CAİZ Mİ?

Soru: EsSelamü aleyküm. Cumanız mübarek olsun. Bir sorum var hocam. Kürtaj caiz olmadığını biliyoruz da. 5 haftalık veya 3 aylık bebeğin aldırılması olur diye duymuştum. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Cevap: Ve aleyküm selam
 
Anne karnındaki ceninin bir gaz veya kan kütlesi olmayıp insan olduğu belli olduğu anda, çocuk 1-2 haftalık bile olsa aldırmak caiz değildir ve cinayettir.
 
Konu hakkında İhya yazarı İmam Gazali (rahmetullahi aleyh) bu cinayeti şöyle tarif eder:
 
"Azil, cenîni öldürmeye (ichâz) veya doğmuş kız çocuğunu toprağa gömerek katletmeye (ve'd) benzemez; çünkü -azilden farklı olarak- bu ikisi, olacağı değil, olmuşu (hâsılı) imhâ etmektir. Bu olmuşun (ceninin) çeşitli aşamaları vardır.
Varlığının ilk aşaması, erkek menisinin (spermin) rahime girerek kadının suyu ile karışması ve hayat için müsait hale gelmesidir. Bunu bozmak ve imhâ etmek cinayettir. Sonra katılaşıp et parçası haline gelirse bunu imhâ etme cinayeti daha büyük olur. Rûh üflenip insan olarak yaratma ve şekillendirme tamamlanınca cinayet daha da büyür. Cinayetin en büyük olanı ise cenînin canlı olarak ana rahminden ayrılıp çıkmasından sonra onu öldürmektir...
 
İnsanın varoluşunun başlangıcı meninin erkekten ayrılması değil de ana rahmine düşüp kadının suyu ile birleşmesidir" dedik; çünkü çocuk, tek başına erkeğin suyundan yaratılmıyor, iki eşten yaratılıyor. Bu da ya her ikisinin suyundandır yahut da erkeğin suyu ile kadının hayız kanının birleşmesinden yaratılmaktadır..." (İhyâ ve şerhi İthâf, V, 380)