ANNEM 15 YILDIR BABAMDAN AYRI YATIYOR BABAM BAŞKA EVE TAŞINDI

ANNEM 15 YILDIR BABAMDAN AYRI YATIYOR BABAM BAŞKA EVE TAŞINDI

ANNEM 15 YILDIR BABAMDAN AYRI YATIYOR, BABAM BAŞKA EVE TAŞINDI...

Soru: Selamun Aleyküm hocam. Sahur vakti rahatsız ediyorum ama birşey sormak istiyorum. Annem ve babam 15 yıldan fazla süredir ayrı yatıyorlardı. Babam başka kadınla beraber oldu ve annem yatakları ayırdı ve bu olay 15 sene önce oldu ve sürekli evde huzursuzluk kavga vardı babam başka bir kadınla imam nikahı kıyıp haftanın 5 günü bizimle 2 gününü o kadınla geçirmek istediğini söyledi annem ve ablalarım buna razı gelmediler ve babama ya biz ya o kadın dediler babamda burayı bırakıp o kadının yanına yerleşti yeni hayat kurdu babam ile sadece ben görüşüyorum kardeşlerimi çok özlediğini söylüyor ama kardeşlerim babamı görmek istemiyor ve babam içten içe kahroluyor. Evdekilerde çok üzgün babam mı hatalı annem ve ablamlar mı hatalı ve ben arayı bulmaya çalışsamda evdekiler babamı istemiyor

Cevap: Ve aleyküm selam
 
İkinci hanımı almakla büyük hatayı babanız yapmıştır. Allah Teala, Kur'an'da tek eşliliği emretmiştir. Çok eşlilik ise bir ruhsattır ve şartları ağırdır.
 
Anneniz hasta değildi ve vazifelerini yapıyordu ise, babanızın ikinci bir kadınla evlenmesi bir vebaldir.
 
Babanızın ikinci hatası, bir gün yeni eşinin yanında kalıyorsa, diğer gün de annenizin yanında kalmak zorundadır.
Üstüste iki gün yeni eşinin yanında kalması adaletsizliktir. Diğer eşin izni olmadan bunu yapamaz.
 
Annenizin buradaki hatası ise, babanızla yatakları ayırmasıdır. Burada, eşini cinsel olarak haramlardan korumadığı için anneye büyük günah vardır.
 
Kardeşlerinizin buradaki hatası da, babaları ile bağları tamamen koparmalarıdır.
 
Halbuki İslam'da; baba, içki içen, kumar oynayan ve zinaya devam eden rezil bir adam olsa dahi, çocukları babaya bakmak ve helal olan ihtiyaçlarını gidermekle yükümlüdürler.
 
Bu girift sıkıntıdan kurtulmanız için dua edicem kardeşim.