BABAM, ‘İÇKİ VE DOMUZ ETİ SATMAZSAN HAKKIMI HELAL ETMEM’ DEDİ. NE YAPMALIYIM?

BABAM, ‘İÇKİ VE DOMUZ ETİ SATMAZSAN HAKKIMI HELAL ETMEM’ DEDİ. NE YAPMALIYIM?
BABAM, ‘İÇKİ VE DOMUZ ETİ SATMAZSAN HAKKIMI HELAL ETMEM’ DEDİ. NE YAPMALIYIM?
 
Soru: Selamun aleykum hocam..
Uzun zamandır sizi takip ediyorum. Ateistlikten İslama dönüşümde çok büyük rolünüz var. Allah sizden razı olsun ilminizi arttırsın inşaallah..
Bir sorunum var kitlendim kaldım size danışayım dedim.
Hocam, İtalya'da yaşıyorum, bir dükkan almıştık içki ve domuz da satılıyordu. Babam satmaya devam etmek istediği i.in ben evi terk edip gitmiştim. Yine kıştı sokakta yattım Rabbime sığındım. Sonra ikna oldular içki ve domuz satmadan tertemiz helalinden satış yapıyorduk. Allah c.c rızkı arttırdı. Dükkanı büyüttük şimdi yine içki ve domuz koyduk dükkana.
Ben yine topladım valizi gidecekken annem babam önüme durup hakkımızı helal etmeyiz dediler. İkisi de namazında insanlar lakin ilim yok. Ben napacağımı şaşırdım, bana bir fikir verin lütfen.

Cevap: Ve aleykum selam kardeşim

Efendimiz aleyhisselam, “Allâh’a isyan olan yerde kula itaat yoktur; itaat, ancak meşrû olanda gerekir.” buyurmuştur. (Buharî, Âhad, 1)

İslam'da anne baba hakkı, Allah ve Resulünden hemen sonra gelir. Lakin bu hakkı Allah'a isyan edilecek olan bir işte kullanamazlar.

Dinimizde domuz ve içki satışı haramdır! Ailenizden ve akrabanızdan kim bu yasağı delmeniz ve Rabbinize isyan etmeniz için gönül koysa ve size helallik şantajı yapsa da bu geçersizdir.

Bunu İslam tarihinden delillendireyim:

Cennetle müjdelenen 10 sahabiden biri olan Sa’d bin Ebi Vakkas (radıyallahu anh) Müslüman olunca, annesi, dininden dönmedikçe onunla konuşmayacağına, yemeyeceğine ve içmeyeceğine yemin etti. Bu hâlde üç gün geçince açlıktan bayıldı. Böyle olunca Umare isimli oğlu annesine su içirdi. Müteakiben, annesi Sa’d’a beddua etmeye başladı. Bunun üzerine Allah (Azze ve Celle): "Eğer, hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığın bir şeyi bana ortak koşman için seninle uğraşırlarsa, onlara itaat etme. Fakat dünyada onlarla iyi geçin. Bana yönelenlerin yoluna uy..." mealindeki ayetleri inzal etti. (Lokman 15)

 Allah'ın rızası, tüm yaratılmışların rızasından üstündür.

Halbuki, işyerinizde haram satışı engellemenizle bereketiniz artmış ve rızkın sahibi size daha bol kazançlar vermiş ve iş potansiyelinizi genişletmişken, babanızın verdiği karar, etraftan etkilenip alınmış bir karar gibi geliyor.

Ne olursa olsun, orada çalışmanız caiz değildir!
Ciddi bir konuşma yapın ve sağlam durun! Bu fetvayı da okutun ki, kimin hakkını çiğnediklerini görsünler ve bu Allah'a karşı gelme girişiminden vazgeçsinler!
 
"Allah; içkiye, onu dağıtana, içene, üzümünü sıkana, kendisi için sıktırana, taşıyana, kendisi için taşınana, satana, satın alana ve parasını yiyene lanet etsin." (Tirmizi, Bûyu, 58)
 
Cabir bin Abdullah (radiyallahü anh) Peygamberimizin şöyle buyurduğunu rivayet eder:
 
"Resulullah (aleyhisselatü vesselam), fetih yılı Mekke'de iken şöyle buyurdu:
 
"Şüphesiz Allah ve Resulü, içkinin, murdar hayvanın, domuzun ve putların satılmasını haram kıldı." (Buharı, Büyü: 102; Müslim, Müsakat: 71; Tirmizî, Büyü: 60; &m Mâce, Ticaret: 11.)