BEN KUAFÖRÜM SAKAL TRAŞI YAPARSAM KAZANCIM HARAM MI OLMUŞ OLUR?

BEN KUAFÖRÜM SAKAL TRAŞI YAPARSAM KAZANCIM HARAM MI OLMUŞ OLUR?

BEN KUAFÖRÜM, SAKAL TRAŞI YAPARSAM KAZANCIM HARAM MI OLMUŞ OLUR?

Soru: Selamün aleyküm hocam. Benim bi sorum olacaktı size. Ben İstanbulda erkek kuaförlüğü ile uğraşıyorum. Yerine göre bazen jilet ile sakal kesme durumumuz oluyor. Bemim bu işten aldığım para harammıdır?

Cevap: Ve aleykum selam

Berberlik yapmak caizdir. Resulullah aleyhisselatü vesselam efendimiz de zaman zaman berberde traş olurdu.
 
Ancak, İslam'da sakalları kazımak caiz değildir. Saç traşı ve sakalları düzenleme işlerini yapmakla elde ettiğiniz gelir helaldir. Lakin sakalları kazımakla elde ettiğiniz gelir, bu işin haram olması sebebiyle caiz değildir.
 
Sakalı traş etmek fıtrat-ı tağyire girmekte ve dört mezhebe göre haram kabul edilmektedir: Nitekim El-Menhelü’l-‘azbul Mevrud” isimli kitapta şöyle zikredilmiştir: “Sakal tıraşı müçtehid imamlar olan Ebu Hanife, İmam-ı Malik, İmam-ı Şafi ve İmam-ı Ahmed (rahimehumullah) ve diğerleri indinde haramdır. Ayet ve hadislerden hüküm çıkarma görevinde bulunan bütün fukahanın sözleri, sakal tıraşının haram olduğu hakkında açıktır.” (el-Menhel:1/186-188)
 
Müçtehid alimlerin delil aldıkları hadisler bakalım:
 
"Bıyıkları kısaltın, sakalları bırakın." (Müslim)
 
"Mecusilere muhalefet edin, sakallarınızı uzatın, bıyıklarınızı kesin." (Müslim)
 
"Müşriklere muhalefet edin. Sakallarınızı çoğaltın, bıyıklarınızı azaltın." (Buhari, Müslim)
 
"On şey fıtırattandır: Bıyığın kesilmesi, sakalın uzatılması, misvak, istinşak, mazmaza, tırnakları kesmek, parmak mafsallarını yıkamak, koltuk altını temizlemek, etek tıraşı olmak, intikhasu'l-ma (istinca yapmak)." (Müslim)
 
Eğer işletme sahibi iseniz, kapısına, 'Bu iş yerinde sakal düzeltilir ama kazınmaz' gibi bir yazı yazmanızı tavsiye ederim.
 
Eğer Allah'a karşı gelmekten sakınırsanız, O size ummadığınız yerlerden rızık kapıları açacaktır, bunu garanti edebilirim...
 
"Allah, kendisine karşı gelmekten sakınan kimseye kurtuluş yolu sağlar, ona beklemediği yerden rızık verir.
Allah'a güvenen kimseye O yeter. Allah, buyruğunu yerine getirendir." (Talak 2-3)