EVLİLİK GÖRÜŞMESİ KAÇ DEFA YAPILABİLİR VE KAÇ DAKİKA OLMALIDIR?

EVLİLİK GÖRÜŞMESİ KAÇ DEFA YAPILABİLİR VE KAÇ DAKİKA OLMALIDIR?

EVLİLİK GÖRÜŞMESİ KAÇ DEFA YAPILABİLİR VE KAÇ DAKİKA OLMALIDIR?

Soru: Selamün aleyküm hocam. Evlilik görüşmesi kaç kere olabilir görüşme süresi ne kadar olmalıdır?

Cevap: Ve aleyküm selam

Evlilik görüşmelerinde halvet şartlarına dikkat edildikten sonra, bir kere görüşme olması güzeldir. Bu görüşmede süre sınırlaması yoktur. Çoğu zaman ilk görüşmede her iki tarafta da bir kanaat hasıl olur. İki tarafında bazı şüphe ve tereddütleri varsa ikinci bir görüşme yapabilirler. Ancak, çok defa gürüşülmesi, lakayıtlığı getirir ki bu ciddiyetten uzaktır.
 
Taraflar, kapalı bir alanda başbaşa kalmamaya dikkat edecek. Bir odada görüşülüyorsa, kapı en azından yarısına kadar açık bırakılacak.
Kız tarafının bir mahreminin de yanında bulunması güzel olur.
 
“Sizden kim Allah’a ve âhiret gününe inanıyorsa, yanında mahremi olmayan bir kadınla başbaşa kalmasın. Zira bunu yaparsa üçüncüleri şeytan olacaktır.” hadisi, konuya delil teşkil eder. (Buharî, Nikâh: 111.)
 
Açık alanda buluşma olursa, mahrem kişi 2-3 masa ileride taraflara karşı oturabilir.
 
Ebû Humeyd’in rivayetine göre Peygamber Efendimiz (aleyhisselatü vesselam) şöyle buyurmuşlardır:
 
“Sizden biriniz bir kadınla evlenmek istediğinde ona bakmasında bir sakınca yoktur. Ancak evlenme niyetiyle bakması caizdir. Bunu baktığı kadın bilmese de hüküm değişmez.” (Neylü’l-Evtâr, 6: 110.)
 
Evlilik öncesi görüşmeyi bizzat Efendimiz (aleyhisselatü vesselam) tavsiye etmiştir:
 
"Muğîre bin Şûbe bir kadınla evlenmek istiyordu. Peygamberimiz (aleyhisselam) ona, “Git, onu gör. Zira görmek, aranızda âhenk olması bakımından daha iyidir.” (Neseî, Nikâh: 17.)

İlgili video: