NAFİLE NAMAZ KILMAKTA ALLAH YOLUNDA CİHAT YERİNE GEÇER Mİ?

NAFİLE NAMAZ KILMAKTA ALLAH YOLUNDA CİHAT YERİNE GEÇER Mİ?

NAFİLE NAMAZ KILMAKTA ALLAH YOLUNDA CİHAT YERİNE GEÇER Mİ?

Soru: Selamun aleyküm Hocam, Eserinizi okuyorum. Çoğunlukla göz yaşları ile. Allah sizden razı olsun. Rabbim bıraktığınız eseri kalbinde bir boşluk ile, huzur için bir çare arayan, yolunu kaybetmiş tüm mümin adaylarına ulaştırsın. Amin. Bir sorum olacak, inşAllah sizi çok sıkmadan arada soru sormama izin verirsiniz. Allah yolunda cihad diyoruz ya, benim ilmim sizinki kadar çok değil henüz ki insanlara bir şeyler öğreteyim. Geç de olsa bu yola çıktım, ömrümü de adadım inşAllah. Ben de nefs ve şeytan'a karşı cihada girdim. Namazımı da eksiksiz kılıyorum. Bu da Allah yolunda cihad mıdır? Sonuçta kendime faydası var tek. Ben Allah izin verirse ona iyi bir kulluk yapmaktan fazlasını yapmak istiyorum. Her Şiir Bir Vaiz kitabınızı okuyorum demiştim. Önerdiğiniz kitapları da okuyacağım sitedeki. İlmimi genişletmek için ne yapılması gerekiyorsa yapacağım Allah'ın izni ile. Rabbim her gün öyle güzel hissettiriyor ki benimle olduğunu bu yola baş koyduğumdan beri, her gün ufak bir mucize yaşıyorum hamd olsun; daha fazla anlatmam Sevgilim ile benim aramda. Lakin daha çok şey yapasım var. Şu bahsettiğim grupta kampçılık ile ilgili olan, orada mümkün olan her yerde yüce Esmasını anıyorum. Hiçbir şey yapamasam da insanlara doğadaki her güzelliğin onun tecellisi olduğunu söylüyorum. hiç değilse 2 rekat şükür namazını kampta kılmaya teşvik ediyorum. ama az geliyor bunlar. önce ilmimi artırıp sonra da elimden tutmanız için Allah'ın izni ile size danışacağım. şimdi değil, önce sabır... çünkü Allah sabredenlerin yanındadır. Allah'a emanet olun...

Cevap: Ve aleyküm selam
 
Allah'ın dini yükselsin diye yaptığınız en ufak bir amel bile Allah yolunda cihadtır.
 
Nafile ibadetlerin arttırılması nefisle mücadele demek olur ki, bu da Efendimiz aleyhisselam'ın deyimiyle "büyük cihad" demektir.
 
İnsanları İslam'a davet ve sevk edebilmeniz için samimi bir inanç yeterli değildir.
 
İlim lazımdır.
Dini reddeden bedbahtların argümanlarına karşılık verecek ilmi cevaplarınız olmazsa, daveti yaparken dinleyen insanların gözünde haklı bile olsanız haksız konuma düşersiniz.
 
Bunun olmaması için devamlı surette kendinizi geliştirecek ve ilminizi okuyarak ve dinleyerek arttırmaya çalışacaksınız.
 
Tavsiye ettiğim kitap listesini de yukarıdan aşağıya doğru okumaya başlayın ve köşeye başlıklarla notlar alın.
 
İleride çok işinize yarayacak deliller toplamış olacaksınız vesselam...
 
Büyük cihad hakkındaki sohbetimi gönderiyorum:
 
 
İslam, cihad demektir: