TÖVBEM KABUL EDİLMİŞ MİDİR?

TÖVBEM KABUL EDİLMİŞ MİDİR?

TÖVBEM KABUL EDİLMİŞ MİDİR?

Soru: Selamün aleykum hocam hayırlı akşamlar, bir sorum olacak sizlere. Hocam ben 22 yaşında üniversite öğrencisiyim geçtiğimiz yaz mevsiminde çok kötü zamanlar geçirdim küfür ve günah içerisinde boğulduğum günler.
Bunların içerisinde haram ve 7 büyük günahtan bazıları da vardı. Sorum ise şu ben tevbe ve istiğfar ettim 5 vakit namazıma başladım Rabbime hamd olsun devam da ettiriyorum üzerime düşen kulluk vazifelerini en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum, peki hocam acaba tevbem kabul olmuş mudur hala tevbe etmem gerekli midir bunu merak ediyorum, bir ayrıntıya yer verecek olursak o işledigim günahlar tevbemi ettikten sonra çok az sıklıkla hatırıma gelir oldular. Bu durumda acaba tevbem kabul olmuştur deyip tevbe etmeyi bırakmalı mıyım? Vereceğiniz bilgilere güvendigimi dile getirmek isterim. Yüce Allah sizlerden razı olsun. Hayırlı geceler.
 
Cevap: Ve aleyküm selam
 
Allah katında tövbenizin kabul edilip edilmediği, o günahları bir daha işleyip işlemediğinize bağlıdır.
 
Aynı tuzağa düşüp işlediyseniz tövbeniz kabul olmamış,
 
Aynı çukurlara düşmeyip sözünüzü tuttuysanız, tövbeniz kabul edilmiş demektir...
 
“De ki: “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah dilerse bütün günahları mağfiret eder. Çünkü O, çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır.” (Zümer 53)