AŞK ACISI GÜNAHLARA KEFFARET OLUR MU?

AŞK ACISI GÜNAHLARA KEFFARET OLUR MU?
AŞK ACISI GÜNAHLARA KEFFARET OLUR MU?

Soru: Selamun aleykum hocam gönül işleriyle ilgili olarak çekilen adına aşk acısı diyelim bu tip acıların günahlara karşılık kefareti olurmu islamda böyle bir şey var mı?

Cevap: Ve aleyküm selam

Birine sevdalandığında, şayet evlenemeyecek ise, kalbini açmayıp sevdiğine yakınlaşmaktan Allah'tan korktuğu için uzak duran kulun bütün günahları affedilir.
 
Resulullah aleyhisselatü vesselam buyurdu:
 
"Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek, sabredenin günahlarını, Allahü teâlâ affedip Cennetine koyar." (İbni Asakir)
 
"Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek ölen şehittir." (Hakim, Hatib)
 
Dinimizde iffeti muhafaza etmek ve sevgisi varken de günah işlememeye sabretmek, çok sevaptır. Çünkü genel olarak sevgi insanı kör ettiği için, insanın kendisini günah işlemekten alıkoyması zordur. Zor olan işleri başarmanın sevabı da büyük olur.
 
Yine Efendimiz aleyhisselam buyurdu:
 
"Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir." (Deylemi)
 
İmam-ı Gazali (rahmetullahi aleyh), konu hakkında şöyle der:
 
"Aklı dinlemeyen, en çok ona isyan eden şehvettir. İnsanların, başkalarının ayıplamaları gibi sebeplerle bu şehvetten kaçınmaları faydalı ise de, büyük sevap alamazlar.
Fakat günah işlemek için bütün imkanlara sahipken, ortada hiçbir korku yok iken, sırf Allah rızası için, Allah’tan korktuğu için şehvetine esir olmazsa, ona mani olursa, en büyük fazilete kavuşur. Bu derece, sıddıklar, şehitler makamıdır."
 
 
İlgili sohbet: