GAYBTAN HABER VEREN KADINI DİNLEMELİ MİYİZ?

GAYBTAN HABER VEREN KADINI DİNLEMELİ MİYİZ?
GAYBTAN HABER VEREN KADINI DİNLEMELİ MİYİZ?
 
Soru: Selamün Aleyküm hocam. Size bi konu danışmak istiyorum. Benim bi arkadaşım var. Şu an izdivaç yolunda, aileler tanıştı isteme merasimleri gerçekleşecek ilerleyen zamanlarda. Fakat bi komşumuz kapalı namazında bi ablamız bu işi hayırlı görmüyorum demiş. Öyle detay vs bilmeden arkadaşımızın yüzüne bakaraktan öyle söylemiş. Sonra ablamız istihareye yattı ondada hayırlı görmemiş. Ama aile görüşmelerinde, istişarede herhangi bi sıkıntı yaşanmadı.
Bu ablamızın böyle demesi arkadaşımızın moralini çok bozdu. Tek tesellim "öyle kimse bi işin hayırlı olup olmayacağını sana bakarak karar veremez, hayrı şerri Allah bilir" demek oldu. Bu konuda siz ne önerirsiniz? Çünkü arkadaşımızın hayatını çok olumsuz etkiledi bu durum.

Cevap: Ve aleykum selam

Damat namazındaysa, Ehli Sünnet akidesindeyse ve işi helal bir iş ise, istihare çıkmış demektir. İşaretleri çok güzel anlamındadır.

Aileler arası istişareler de iyi geçtiyse, şüphe ve vesveseye hacet yoktur.

Her aile gibi, ileride bazı sorunlar yaşayacaklardır.
Bu gibi sınavlar olduğunda, şeytan gelir ve şöyle der:
"Gayptan haber veren o kadını dinlemeliydiniz(!) Hemen kocandan boşan!"
 
Sakın onu dinlemesin.
 
Bu kardeşimiz bilsin ki, sınavsız bir hayat istemek, hep çocuk olarak kalmayı istemek gibi bir hayaldir.
Hakkında hayırlısı olsun...
 
"Yoksa siz, sizden öncekilerin başına gelenler, sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Peygamber ve onunla beraber mü’minler, “Allah’ın yardımı ne zaman?” diyecek kadar darlığa ve zorluğa uğramışlar ve sarsılmışlardı. İyi bilin ki, Allah’ın yardımı pek yakındır." (Bakara 214)