ORUÇLUYKEN HANIMIMLA BERABER OLDUM KAZA MI KEFFARET Mİ GEREKİR?

ORUÇLUYKEN HANIMIMLA BERABER OLDUM KAZA MI KEFFARET Mİ GEREKİR?

ORUÇLUYKEN HANIMIMLA BERABER OLDUM. KAZA MI, KEFFARET Mİ GEREKİR?

Soru: Selamün aleyküm hocam. Bugün çok kötü bişey yaptım hocam. İş yerimize yabancı turistler akın etti ve çok çıplaktılar şehvetlendim. Dükkanı erken kapatıp eve gittim ve oruçluyken dayanamayıp hanımımla cinsel olarak beraber oldum. Bu yaptığım iş karşılığında orucu cinsel yolla bozduğum için bana 1 gün kaza mı gerekir, yoksa 61 gün ceza mı gerekir?

Cevap: Ve aleyküm selam

İki saat daha dayanamadın mı be güzel kardeşim?
 
İslam'da nikahlı hanımınızla beraber olmak hakkınız olduğu gibi aynı zamanda (haram yol olan zina tercih edilmediği için) bir ibadettir.
Ancak bu cinsel beraberliğin yani cimanın da sınırları vardır. Hayız halinde yaklaşamazsın, arkadan yaklaşamazsın ve oruçluyken yaklaşamazsın.
 
Bir genç için şehveti kontrol etmek çok zor olduğundan sebep, Resulullah aleyhisselatü vesselam, oruçlu ihtiyarın hanımını öpebileceğini ama oruçlu bir gencin hanımını öpmemesi gerektiğini fetva vermiştir. Fren yapamama ihtimali yüksek olduğundan, genç için oruçluyken hanımını öpmek mekruhtur.
 
Cimayı isteyen siz olduğunuz için ve iftarı beklemeden orucu bozduğunuz için size peşpeşe tutulacak 61 gün keffaret orucu farz olmuştur.
 
Peki hanımın durumu nedir?
Eğer hanım da sizinle cima etmeyi istediyse ve bunu kendi rızasıyla yaptıysa, ona da keffaret orucu düşer. Yok eğer hanım sizi ikaz ettiyse ve istemediğini söylediyse, fakat siz durumu zorlayarak cima ettiyseniz ona sadece bir gün kaza etmek farz olur.
 
Allah sizi ve bizi affetsin...