SAÇIMI BOYADIM ABDESTİM GEÇERLİ MİDİR?

SAÇIMI BOYADIM ABDESTİM GEÇERLİ MİDİR?

SAÇIMI BOYADIM, ABDESTİM GEÇERLİ MİDİR?

Soru:  Selamün aleyküm hocam
Sizi bir kaç gündür dinliyorum. Sohbetlerinizle namaza başladım. Alkoliktim bıraktım şükür. Sinir ilaçları kullanıyorum. Bir zamanlar bildiğim duaları unutmuşum. Kur'an okurdum onu dahi unutmuşum, ama çaba sarf edip tekrar okuyacağım.
Hocam ben saçımı boyamıştım, benim abdestlerim kabul olunur mu? Yoksa kestireyim mi? Sıfıra mı kestiriyim? İlginiz için şimdiden teşekkürler. Bana dua ederseniz sevinirim hocam.
 
Cevap:  Aleyküm selam ve rahmetullah
 
Yönünü nefsin isteklerinden alıp Allah'a çevirmen büyük bir meseledir.
Özellikle namazsızlığı ve alkolü terketmen, Yaratıcımızın en sevdiği işlerdendir.
(Övgüler ve selam üstüne olsun!) Allah'ın Peygamberi buyurdu; "Az bir haramdan kaçmak, 80 bin nafile hac sevabından efdaldir." (Deylemi)
Bu kararlı gidişini sürdürürsen, çok huzurlu ve temiz bir yaşam süreceksin inşaallah.
Rabbim sana hiç ummadığın yerlerden kapılar açacaktır.
 
Soruna gelince;
Saçına sürdüğün boya, altına su geçirmeyen ve sert bir tabaka tutan boyalardan olursa, guslün geçersiz olur. O zaman saçlarını sıfıra vurman lazım gelir.
Şayet boya, alta su geçiren bir boyaysa, o halde saçlarını kestirmene gerek yoktur.
Peki bunun ölçüsünü nasıl bulacağız?
Boyasızken saçını taradığında saçların nasıl duruyorsa, boyalıyken de aynı şekilde duruyor ve elini attığında sertleşme hissetmiyorsan, o boya alta su geçirir demektir.
Ancak, kalbinde küçükte olsa bir şüphen kalırsa, sünnet niyetiyle saçlarını sıfıra vurmanı tavsiye ederim.
Resulullah efendimiz de, Hudeybiye'de saçlarını sıfıra vurmuş ve iki sahabisine, saçlarını diğer kardeşlerine bereketlensinler diye dağıtması için emir buyurmuştur.
 
Senin için bugün dua edicem inşaallah
Fi emanillah...
 
"İlimde cimri olmayın, ilmi öğretmekten geri kalmayın. İlmi gizlemeyin. Çünkü ilmi gizlemekle yapılan hıyânet, malda yapılan hıyânetten daha büyük günahtır." (Ebu Nuaym)