SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN EFENDİ MEHDİ MİDİR?

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN EFENDİ MEHDİ MİDİR?

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN EFENDİ MEHDİ MİDİR?

Soru: Selamun aleyküm hocam. Kuzenim Süleyman Efendi cemaatine bağlı ve ‘Süleyman hilmi tunahan hz. Mehdi a.s. dır’ diyorlar ve onun damadına galiba Kemal Kaçar'a İsa a.s. dır diyorlar ve Mehdi a.s. la alakalı hadisleri mecaz diye bahane ederek kendi şeyhlerine hazreti Mehdidir diyorlar. Bu görüş küfrü gerektirir mi?

Cevap: Ve aleyküm selam

Süleyman Hilmi Tunahan Efendi (rahmetullahi aleyh), son dönemin en kaliteli mürşidi kamillerindendir.

Saidi Nursi ve İhramcızade İsmail Hakkı efendilerle de muasırdır. (Allah onlara rahmetiyle muamele etsin)

Süleyman efendi, bir Nakşibendi şeyhi olmasının yanında aynı zamanda Kur'an kıraati ve hafızlığa odaklı olarak talebe yetiştirmiş olan bir Ehli Sünnet alimidir.

O mübarek insanın, sahih akideyi bozmadan menfaatsiz bir şekilde Allah yoluna çalıştığına dünyada ve mahşerde bütün ümmet şahitlik eder ve edecektir inşaallah.

Şayet akrabanızın dediği gibi, Süleyman efendinin talebeleri, onun Mehdi olduğuna, damadının da İsa olduğuna inanıyorlarsa, Hz. Mehdi ve Hz. İsa aleyhimüsselam ile alakalı olan bütün hadisi şerifleri tevil etmek suretiyle tahrif etmişler demektir ki, bu da onların bid'at ehli olarak anılmasına yeterli olacaktır.

Hadisleri kendi ideolojisine uydurup tevil edenlere kafir denmez, bid'at ehli denir.

Şimdi o sadık Veli'nin talebesi olduğunu söyleyen bu kardeşlerime Allah için nasihat ediyorum:

"Saidi Nursi, Mehdi'dir; Fethullah Gülen, İsa'dır" diyen FETÖ'cüler helak oldular!

"Saidi Nursi'nin işaret ettiği Mehdi benim" diyen Adnan Oktar ve kedicikleri de helak oldular!

Sakın ola Muhammed aleyhisselam'ın, İsa ve Mehdi aleyhimüsselam hakkındaki sözlerini istismar etmek suretiyle bu İslam düşmanlarıyla aynı yola girmeyin, siz de toptan helak olursunuz.

Muhammed Mustafa'dan bize kadar bozulmadan gelen 14 asırlık Ehli Sünnet vel Cemaat itikadından ayrılırsanız, sizi değil Süleyman efendi, son Peygamber Muhammed aleyhisselam bile kurtaramaz bunu biliniz.

"Muhakkak ki, en güzel söz Allah'ın kitabıdır. En güzel yol da Muhammed'in yoludur. İşlerin en kötüsü de, dine aykırı olarak sonradan çıkarılanıdır. Size vadedilen mutlaka yerine gelecektir. Siz, Allah'ı aciz bırakamazsınız." (Buhari, İ'tisam 2; Edeb 70)