KARİKATÜR ÇİZMEYİN DEDİNİZ AMA SİZ NEDEN PAYLAŞIYORSUNUZ?

KARİKATÜR ÇİZMEYİN DEDİNİZ AMA SİZ NEDEN PAYLAŞIYORSUNUZ?

KARİKATÜR ÇİZMEYİN DEDİNİZ AMA SİZ NEDEN PAYLAŞIYORSUNUZ?

Soru: Kerem abi, merhaba. Facebook'ta berkin elvan'la malum karikatürü paylaşmanız beni ziyadesiyle üzdü. ben ki size karikatür çizmenin İslam'daki yerini sormuş birisiyim. size çok güvendiğim için ve Allah'tan korktuğum için karikatür dergisi okumayı bile bıraktım tetiklemesin diye. siz ise bana hatırlatmada bulunurken kendiniz korkunç bir karikatürü sayfanızda paylaşmışsınız. o dönemde Misvak'a yönelik tehditler oldu, Müslüman kardeşlerimizi korumak refleksiyle bu şekilde hareket ettiğinizi düşünmekteyim. ama Kerem abi, o karikatürün savunulacak hiçbir yanı yok. tek kaşta gülünecek bir şey yok. "boyacıyı mı beğenmediniz, boyayı mı beğenmediniz?" bu hikayeyi siz anlatmıştınız. ayrıca ok çıkarıp tek kaş yazmak nedir, yetersiz karikatürü açıklama çirkinliği nedir? Müslümanlar zariftir, silerseniz ben çok sevinirim. silmezseniz sizin canınız sağ olsun.

Cevap: Sevgili kardeşim,
 
İslam'da canlı resmi çizmek caiz olmadığı için karikatür çizmek de caiz değildir, lakin çizilene bakmakta bir sakınca yoktur.
 
Bahsettiğiniz karikatürde geçen tek kaş esprisini de ben yapmadım, çizenler yapmışlar.
 
Unutmayın ki çirkinlik iki türlüdür:
 
1. Allah'ın yarattığı bir çirkinliktir ki, Rabbimiz en çirkin görünende bile muhakkak güzel bir taraf da yaratmıştır.
 
2. İnsanın yaptığı İslam dışı fiillerle kalbini çamura çevirmesi sonucu, bu iğreti kirin bir ayna gibi kişinin yüzüne yansıması neticesinde oluşan çirkinlik.
 
Ben bu bahsi geçen kişide, kalbinin yüzüne yansımasını görmekteyim.
 
Yani boyacının çizdiği her çirkinlikte bir güzellik vardır ama çirkinleşen kişi, o güzelliğini de yok ederse, boyacının suçu nedir?
 
Bu güne kadar hiçbir paylaşımımı kaldırmadım.
 
İslam'a ve vatanıma düşman olan babam olsa, teşhir etmek ve reddiye yapmak, bir din adamı olarak vazifemdir.
 
Allah'a emanet olunuz...