Teşekkürler Darwin(!)

Teşekkürler Darwin(!)

Teşekkürler Darwin(!)yya

Eskilerin deyimiyle: "İlim, bir nokta idi, cahiller onu çoğalttı!" (Bu söz Hz. Ali'ye de nisbet edilir -radiyallahü anh-)

Ezelden beri bir nokta olan yaratılış ve varoluş gerçeğini, "Türlerin Kökeni" isimli kitabında yüzbinlerce harfin arasında boğmaya çalıştığın için sana fevkalade kızgınım ama; yaratılmışların en şereflisi olan insanın nasıl yaratıldığını, anatomik yapısının ne denli karmaşık ve kopyalanamaz olduğunu ve canlıların varlıklarının tabiattaki hassas dengeyle olan orantılarını gözler önüne seren binlerce kitabın, makalenin, mecmuanın ve belgeselin de ortaya çıkarılmasına vesile olduğun için teşekkürler Darwin(!)

Miskinlik uykusuna dalmış olan arılar ordusunun kovanına, ne idüğü belirsiz olan bir varsayım çubuğunu sokmakla başına nasıl bir dert aldığını bilsen, imkanın olsa yattığın yerden kalkıp dilini ve parmaklarını altın makasla keseceğinden de eminim!

"Kendiliğinden oluşum ve tesadüf(!)" atmasyonuna, mezarının kendi kendine kazıldığı(!); görünmeyen eller tarafından üzerine kürek kürek toprağın atıldığı(!) ve mezar taşındaki adının, hiçkimsenin tutmadığı bir çivi ve çekiçle kendi kendine yazıldığı(!) anda, şeksiz ve dahi gümansız bir şekilde Yaratıcının programlamasına iman ettiğini tahmin ediyorum lakin Firavun gibi faydasız artık imanın...

Kuşkusuz, her insan bir şeylerle uğraşır bu uğraşlar dünyasında...

Hamal, yük taşır, geçimini temin etmek için;

Mimar, binalarla uğraşır, yaşanabilecek bir yer olsun diye.

Futbolcu, top peşinde koşturur; başarının yolu golden geçer onun için. Uğraşı budur.

Fırıncısı ekmek atar, simitçisi simit satar...

Herkes kabiliyetine göre bir yol tutar şu yollar aleminde.

Bakıyorum da senin, yaşamın boyunca uğraştığın, vaktini tükettiğin iş bi hayli enteresan?

Zıpkınla sinek avlamak, ya da karanlıkta gölge yakalamak gibi bir iş bu!..

Böyle bir amaç için ter dökmüş, varlığın tesadüfler sonucu oluştuğu(!) senaryosunu hazırlayabilmek için kaç bin geceni sabah etmişsindir kim bilir?

Tüm ömrün boyunca, koca bir okyanusta dümensiz bir gemi gibi seyahat yapmış olmanın hüsranını, kabrine gelip senden dinlemek isterdim!

Bu arada 'tesadüf' rolünü de çok iyi oynamışsın, söylemeliyim...

Hatta Komünist ve Faşist liderlerden birçok "Oscar" bile almışsın bak.

Eee, az şey de değil bu!

İman ve insaf mahrumu zalim Hitler'in ve milyonların katili fare yüzlü Mao'nun ideolojilerine kulluk eden maymun dölü varlıkların gözünde ilahlaştığın için seni kutlarım Darwin(!)

Huzur içinde yattığın(!) mezarında, bu kanlı liderler de sana yardımcı oluyorlardır kuşkusuz!

Bu arada, ceddim Fatih Sultan Mehmed han, Türk ırkı hakkında söylediğin, "İnsansı maymunlar" tabirini duyacak olursa, kaçacak bir kertenkele deliği aramanı tavsiye ederim.

Dikkat ette, bir gece elinde topuzla ziyaretine gelmesin Münker, Nekir yerine!

Materyalizme tapmış; maddeye iman etmiş ama yapanı gizlemiş; Dedesinin maymun olduğunu iddia eden kurak beynini kınıyorum son olarak.

Ne de olsa bilimin, insan bedenindeki milyarlarca hücrenin sadece bir tekini bile yaratmaya muktedir olamayacağını itiraf eden akılla, bu kompleks evrenin yaratılışını inkar eden akıl senin aklın değil mi?..

9 Ağustos 2001    

İlgili Videolar: