HANIMIM VE KIZIM ÖRTÜNMÜYOR BANA VEBALİ OLUR MU?

HANIMIM VE KIZIM ÖRTÜNMÜYOR BANA VEBALİ OLUR MU?

HANIMIM VE KIZIM ÖRTÜNMÜYOR. BANA VEBALİ OLUR MU?

Soru: Selamun Aleykum hocam,
Bir müslüman erkeğin hanımı eğer baş örtüsünü giymek istemiyorsa ve bu yüzdende zamanı geldiğinde kızına da aynı şekilde baş örtüsünü giyidiremiyorsa çünkü kızı bu konuda annesini örnek aldığı için, bunun vebalini o erkek çeker mi? Eşinin ve kızının saçlarını gösterdikleri için o erkeğe de günahı yazılır mı ve eşini ve kızını zorlayabilir mi kapanması için?
Evlenmek istenen kız baş örtülü olmadığı için bu işten vazgeçmek lazım olur mu, önerilir mi?
 
Cevap: Ve aleykum selam
 
1. Erkek, hanımına başörtüsü yani tesettürün farz olduğunu anlatmalı. Konu hakkındaki ayet ve hadisleri okutmalı. Kadın örtünmezse bir süre yatağını ayırmalıdır. Bu tebliğden sonra kadın yine örtünmez ise kocanın üzerindeki sorumluk kalkar, sadece kadına günah yazılır.
 
2. Kızın yetişmesi esnasında büluğ çağına erdiğinde, baba İslam'ın örtünme konusundaki emirlerini okutmalıdır. Bu konudaki sohbetleri dinletmelidir. Kız yine de örtünmez ise, evleninceye kadar açık gezmesinin vebalinin bir misli babaya da yazılır.
 
3. Evleneceğiniz bayanda başörtülü olma şartı yoktur. Eğer örtünürsen nikah kıyarız diye söz alınıp evlenilebilir.
 
Tesettürün ölçüsü hakkındaki delilleri zikredeyim:
 
"Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin hanımlarına söyle, evlerinden çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar." (Ahzab 59)
 
"Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, namuslarını da korusunlar, zînetlerini açmasınlar, bunlardan görünen kısmı müstesnadır. Başörtülerini de yakalarının üzerini kapatacak şekilde iyice örtsünler..." (Nur 31)
 
Âyetlerde mü'min kadınların nasıl örtünecekleri, hangi yerlerini açabilecekleri açıkça belirtilmiyor. Fakat şu mealdeki hadîs-i şerif âyetleri tefsir ediyor. Peygamberimiz (aleyhisselatü vesselam), baldızı Hz. Esma'ya hitaben şöyle buyurmuştu:
 
"Ey Esma! Bir kadın âdet görmeye başlayınca, el ve yüzünden başka yerini yabancılara göstermesi caiz değildir." (Ebu Davud, Libas, 31)